rewitalizacja

Archeolodzy poszukują śladów Szybu Goryszowskiego

Na podstawie porozumienia pomiędzy dyrektorem Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce Profesorem Antonim Jodłowskim a burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka Arturem Koziołem archeolodzy z wielickiego muzeum przystąpili do prac poszukiwawczych w celu odnalezienia śladów XIII-wiecznego, najstarszego szybu w Wieliczce - Szybu Goryszowskiego. Z dotychczasowych badań historycznych wiadomo, że szyb ten był zgłębiony przy wyjeździe z obecnego parkingu przy ul. Dembowskiego.

W związku z wymianą gruntów z Kopalnią Soli Wieliczka, parking ten od ubiegłego roku wszedł w posiadanie Gminy Wieliczka. Decyzją burmistrza działka gminna została udostępniona dla przeprowadzenia badań archeologicznych. Zbadanie terenu i zachowanie śladów najstarszego szybu w Wieliczce jest bardzo ważne dla historii Wieliczki i jej górniczej tradycji. O szybie Goryszowskiego wiele się mówi i pisze, przewodnicy wielickiej kopalni od tego szybu zaczynają opowieść o rozwoju unikatowej Kopalni Soli „Wieliczka”.

Szyb Goryszowski zwany też Gieraszowski

Nazwa Szybu może pochodzić od osoby niejakiego Gierasza, wymienionego jako świadek w dokumencie lokacyjnym Wieliczki w 1290 r. Musiał być osobą wybitnych zasług dla tworzonego tu miasta i wielce prawdopodobne, że to właśnie on zorganizował i sfinansował zgłębienie ok. 1288 r. szybu, uznawanego za najstarszy szyb wydobywczy kopalni wielickiej. Jego uruchomienie rozpoczęło ciągłą eksploatację złoża soli kamiennej, trwającą w Wieliczce do roku 1996. Sam szyb przestał być użytkowany przed 1638 r. jego lokalizację na powierzchni i wewnątrz kopalni potwierdziły badania archeologiczne prowadzone w latach 1979-81 przez Muzeum Żup Krakowskich.

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by UMIG WIELICZKA